Bulharsko

Populární destinace

Bulharsko a last minute dovolená? Jdou tyto dvě věci vůbec k sobě? Bulharsko si s sebou stále nese punc země, která byla za minulého režimu jednou z mála, kam se mohli Češi vypravit na dovolenou k moři. Ta doba je však pryč a z Bulharska se stala destinace, kam každým rokem míří nemálo turistů i z České republiky. Počet Čechů, kteří každým rokem Bulharsko navštěvují, přesahuje sto tisíc. A nemálo z nich sem cestuje na atraktivní last minute dovolenou.

A co turisty nejen z České republiky do Bulharska vlastně láká? Dlouhé písečné pláže zlatavé barvy a příjemně vyhřáté Černé moře jsou největším lákadlem bulharských přímořských destinací. Oblíbená letoviska u moře jsou si velmi podobná. Bez ohledu na to, zda se konkrétní letovisko nachází v Bulharsku, Tunisku, Turecku či Řecku. O zajímavé last minute zájezdy, co se dají pořídit za výhodné ceny, je na pultech cestovních kanceláří vždy zájem.

Blízko k nám

Bulharsko má z pohledu českých turistů značnou výhodu také ve vzdálenosti od České republiky. Doba letu z Prahy do Varny nebo Burgasu, dvou nejčastěji využívaných letišť na pobřeží Černého moře, je jen něco přes dvě hodiny. Bulharsko je tak jednou z nejbližších destinací, kde je možné prožít last minute dovolenou u moře. Stačí nasednout na letišti Václava Havla na letadlo a již po nějakých 120 minutách může vaše dovolená v Bulharsku začít.

Letoviska

Černé moře, omývající bulharské břehy, je mimořádně klidné. Jde prakticky o vnitrozemské moře, jež je se Středomořím spojeno přes úžinu Bospor, Marmarské moře, Dardanelskou úžinu a konečně moře Egejské. Slanost Černého moře je nižší než u moře Středozemního a nevyskytují se tu žádní nebezpeční živočichové. Většina pláží podél Černého moře, a to včetně těch na území Bulharska, mají jen pozvolný vstup do vody. I proto je Bulharsko tak oblíbené mezi rodinami s malými dětmi.

Slunečné pobřeží

Největším turistickým resortem na bulharském pobřeží Černého moře je Slunečné pobřeží. Na zdejší, více než 7 kilometrů dlouhé, písečné pláži trávili svou letní dovolenou již naši rodiče a prarodiče. A obliba Slunečného pobřeží přetrvává až do současnosti. Pro mnoho turistů znamená Bulharsko a dovolená u moře do dneška pobyt právě na Slunečném pobřeží. Mírný vstup do moře a široká nabídka doplňkových služeb lákají na Slunečné pobřeží hlavně rodiny s dětmi. Na popularitě dodává resortu i místní vodní zábavní park s názvem Action. V něm se můžete kupříkladu svézt na nejrychlejší skluzavce v celém Bulharsku.

Zlaté písky

Spolu s výše zmiňovaným Slunečným pobřežím se značné oblibě během druhé poloviny minulého století těšily i Zlaté písky. I sem mířily na dovolenou k moři desetitisíce turistů ze zemí bývalého východního bloku. Bulharsko bylo tou dobou jednou z mála možností, kam se dalo cestovat k moři. V současnosti se bude dovolená na Zlatých píscích líbit především těm jedincům, kteří si potrpí na luxus. Zrekonstruované hotely tu stojí přímo u pláží, jejichž barva dala název celému letovisku.

Hotely, které zde stojí již několik desetiletí, prošly nákladnou rekonstrukcí, a v současné době jsou schopny poskytovat služby na vysoké úrovni. Ceny jsou tady sice o něco vyšší než třeba na Slunečném pobřeží, ale nejedná se o žádný propastný rozdíl. Dovolená na Zlatých píscích je populární i mezi jedinci, kteří se chtějí na dovolené bavit nejen přes den na pláži, ale i po setmění. Bary, diskotéky a noční kluby letoviska Zlaté písky jsou vyhlášeny daleko za hranicemi Bulharska. I resort Zlaté písky se může pyšnit svým aquaparkem, jenž nese název Aquapolis.

Albena

Severně od letoviska Zlaté písky, hned za vesničkou Kranevo, se nachází letovisko Albena. Ta si získala pověst jednoho z nejkrásnějších turistických resortů na bulharském pobřeží Černého moře. Pláž je tady v některých místech až 100 metrů široká a končí až ve vesničce Kranevo. Hotely v Albeně jsou dobře vybavené a díky kaskádovité architektuře poskytují výhled na mořskou hladinu z velké části svých pokojů.

Směrem do vnitrozemí se od Albeny zvedají zalesněné kopce. Ty dodávají letovisku svěží a působivou atmosféru. Dokonce i Albena má svůj vodní zábavní park, jenž nese jméno Aquamania. Letovisko platí za jedno z nejrozvinutějších v celém Bulharsku. A tak ve zdejší hotelích uslyšíte nejrůznější jazyky. Taktéž je právě Albena důkazem, že Bulharsko neztratilo nic na své atraktivitě a svou last minute dovolenou sem přijíždějí, navíc často opakovaně, trávit turisté z nejrůznějších zemí.

Balčik

Necelých 5 kilometrů směrem na severovýchod od Albeny je k nalezení vesnička Balčik. Balčik je považován za jedno z nejromantičtějších míst v Bulharsku. Město s bohatou historií se stupňovitě zvedá směrem od pobřeží do vnitrozemí. Starobylé domky v centru, mající charakteristickou bílou barvu podle pískovce, jenž sloužil k jejich výstavě, vytváří jedinečný dojem. Pokud budete trávit dovolenou v Balčiku, určitě se zajděte podívat do zdejší botanické zahrady v paláci královny Marie.

Nesebar

Vůbec nejstarším letoviskem na břehu Černého moře je Nesebar. Toto historické město leží něco přes 20 kilometrů severovýchodně od přístavního města Burgas. Historie Nesebaru se začala psát již před třemi tisíci lety. Jeho význam nejen pro Bulharsko samotné ocenila i organizace UNESCO, která jej zanesla na svůj Seznam světového kulturního dědictví. Kromě krásných pláží můžete v Nesebaru obdivovat jedinečné dřevěné domy a středověké kostely. Romanticky působí i návštěva některé ze zdejších restauracích, které podávají vynikající pokrmy z čerstvých ryb. A co by to bylo za bulharské letovisko, kdyby nemělo svůj vlastní aquapark? Ten v Nesebaru se jmenuje Aquaparadise a o dobrou zábavu se tu postarají jak malým, tak i velkým.

Sozopol

Podobné pověsti jako nejstarší Nesebar se v Bulharsku těší a letovisko Sozopol. To je k nalezení asi 20 kilometrů východně od města Burgas a vyrostlo v blízkosti původního přístavu. Koupat se tady můžete přímo v blízkosti starobylého centra, které se dostalo na Seznam organizace UNESCO. A večer se pak dá zamířit třeba na procházku do křivolakých uliček. Během procházky nasajte plnými doušky zdejší romantickou atmosféru. Na jihu, v moderní části městečka, se můžete ubytovat v moderních luxusních ubytovacích komplexech. Naopak na starém poloostrově na severu zažijete na ubytování původní atmosféru starého Bulharska.

Obzor

Asi na půli cesty mezi Varnou a Burgasem se krčí malé letovisko s názvem Obzor. Právě sem míří na last minute dovolenou jedinci, kteří zvolili Bulharsko jako cílovou zemi, ale chtějí si tady užít klidu a pohody. Pro ty, kdo nevyhledávají rušná a pulzující letoviska, je Obzor jako stvořený. Obzorské písečné pláže jsou dobře vybavené a dají se na nich zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. S přicházejícím večerem však padá na tuto část bulharského pobřeží klid. Oblast v okolí letoviska Obzor se může pyšnit dlouhou historií. Proto si tu i vy můžete udělat krátký výlet třeba ke zřícenině Jupiterova chrámu, nebo navštívit ruiny středověké pevnosti.

Zajímavosti

I když pro většinu turistů znamená Bulharsko písečné pláže na černomořském pobřeží, země má v zásobě i další zajímavá místa, která stojí za to nejen během last minute dovolené, ale kupříkladu i krátkodobého pobytu, navštívit.

Rilský klášter

Tím nejatraktivnějším místem ve vnitrozemí Bulharska bude pro většinu turistům pravděpodobně Rilský klášter. Ten je situován v údolí mezi zalesněnými horami a je nositelem dávné bulharské tradice. Právě tady se během turecké nadvlády uchovávala původní kultura a jazyk. Není bez zajímavosti, že Rilský monastýr, jak bývá klášter také někdy nazýván, je již od roku 1983 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví.

Klášter je pojmenován po řece Rila, která vyhloubila zdejší údolí, a je situován v nadmořské výšce asi 1150 metrů. Historie Rilského kláštera se začala psát v roce 1355, kdy byl založen. Uprostřed kláštera je možno shlédnout kostel svaté Bohorodičky, jenž je bohatě zdoben pestrobarevnými freskami. A to nejen uvnitř, ale i zvenčí.

Trigrad

Nedaleko hranice Bulharska s Řeckem je možné navštívit Trigradský kaňon. Tato soutěska je přes půl kilometru dlouhá a více než 350 metrů hluboká. Vede až k takzvanému Ďáblovu hrdlu. Zde můžete spatřit největší podzemní vodopád na Balkánském poloostrově, kdy z výšky přes 40 metrů padá voda z Trigradského kaňonu do hluboké jeskyně.

Sandanski

V jihozápadním cípu Bulharska, na trojmezí s Řeckem a Severní Makedonií, se nachází údajně nejslunnější místo v celém Bulharsku s názvem Sandanski. Tyto malebné lázně se těší oblibě již několik staletí. Místní minerální prameny blahodárně působí na kožní nemoci i dýchací potíže. Turisté, kteří navštěvují Sandanski, obvykle kombinuji pobyt v lázních s turistikou po pohoří Pirin.