Řecko

Je z čeho vybírat

Dovolená před vámi a vy se chystáte využít nějakou hezkou last minute slevu? A mezi destinace, které připadají v úvahu, se řadí i Řecko? Pak možná i před vámi vyvstala otázka, jakou část Řecka navštívit. Jestli řeckou pevninu, nebo se na last minute dovolenou vypravit na některý z jeho ostrovů. A že jich Řecko má v nabídce skutečně dost.

Řecku dohromady náleží asi tři tisícovky ostrovů a ostrůvků. Jak podél jeho pobřeží, tak i ve vzdálenějších lokalitách. Neboť Řecko patří dlouhodobě k vůbec nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím mezi českými turisty, řeší dilema, zda na pevninu nebo ostrovy, každým rokem nemálo z nás. Důvodů, proč je jak last minute dovolená, tak i nabídky zakoupené kupříkladu se slevou za včasnou rezervaci, v Řecku nejen mezi Čechy tak oblíbená, je několik. Stálé slunečné počasí, čisté moře, subtropická příroda, bohatá historie, spousta památek, ale třeba i chutná a zdravá řecká kuchyně.

Všechny tyto aspekty ideální dovolené u moře si ale můžete v Řecku užívat jak na ostrovech, tak i na pevnině. Kam se tedy vypravit? Které letovisko pro svou last minute dovolenou v Řecku zvolit? Konečný výběr obvykle závisí na více faktorech. Vedle momentální dostupnosti a ceny last minute zájezdu do jednotlivých řeckých letovisek záleží i třeba na turistické vybavenosti, možnostech výletů a podobně.

Z více než 3.000 ostrovů, jimiž se může Řecko chlubit, je jich trvale obydleno jen asi 170. Více než 10.000 obyvatel pak trvale žije jen na necelé dvacítce z nich. A právě na tuto skupinku se obvykle zaměřuje pozornost největší části těch, co se rozhodli strávit svou last minute dovolenou na některém z řeckých ostrovů. K nejoblíbenějším a také turistický nejnavštěvovanějším ostrovům v Řecku Patří Kréta, Rhodos, Zakynthos, Lefkada, Kos, Korfu, Santorini, Karpathos a další. Každý z nich je jiný a každý může nabídnout svým návštěvníkům zcela odlišné zážitky z dovolené. A to nejen té last minute.

Kréta

Největším a také nejnavštěvovanějším z řeckých ostrovů je Kréta. Ovšem často se říká, že její krása je ještě daleko větší než její velikost. V minulosti byla Kréta kolébkou jedné z prvních lidských civilizací. A bohatá kultura přetrvává na ostrově dodnes. Fascinující přírodní krásy Kréty pak dávají jejím návštěvníkům pocit, jakoby během své last minute dovolené nenavštívili Řecko, ale nějakou vzdálenou exotickou zemi.

Turisté si mohou užít příjemný pobyt u moře na několika desítkách pláží, které jsou roztroušeny podél celého pobřeží ostrova Kréta. Nejvíce pláží se nachází na severním pobřeží Kréty, kde jsi také návštěvníci ostrova mohou užívat nejlepší turistické vybavenosti. Na severu Kréty jsou též situována letoviska, která s přicházejícím večerem neusínají a slibují bujarou noční zábavu až do rána následujícího dne. Jižní pobřeží Kréty je zase známé spíše menšími a romantickými letovisky, kde tráví svou last minute dovolenou v Řecku jedinci, hledající v první řadě klid a pohodu.

Díky své velikosti je ostrov Kréta bohatý i na památky. K těm zřejmě nejznámějším patří ruiny paláce Knossos, které zde zanechala minojská civilizace. Spoustu památek je možné spatřit i ve městech Chania a Heraklion. Mimochodem právě v těchto městech začíná last minute dovolená na Krétě pro mnoho turistů, neboť v obou je v provozu mezinárodní letiště.

Kromě velikosti a několika dalších nej je Kréta také nejjižnějším místem v Řecku. Neboť je Řecko středomořskou zemí, v létě tady teploty šplhají poměrně vysoko. Díky své poloze je na tom pak Kréta ještě o pár stupňů výše. Proto bývá cesta na tento ostrov doporučována hlavně na jaře nebo na podzim, kdy jsou tu teploty pro středoevropana příjemné a snesitelné.

Rhodos

Necelých 200 kilometrů severovýchodně od ostrova Kréta leží čtvrtý největší ostrov Řecka Rhodos. Nachází se v jižní části turecké Egejské riviéry, kde Řecko hraničí s Tureckem. Z pohledu turistů z České republiky je Rhodos jedním z nejvzdálenějších míst v Řecku. Let z Prahy trvá téměř tři hodiny. Rhodos je ale místem, které vám nutnost posedět o něco déle v letadle bohatě vynahradí.

Vzhledem ke své strategické poloze byl Rhodos důležitý již pro starověké Řecko. Jeho úloha se nezměnila ani ve středověku. O jeho důležitosti svědčí středověká pevnost, která se tu v hlavním městě zachovala až do současnosti. Historické centrum města Rhodos bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a procházka zdejšími křivolakými uličkami určitě stojí za to. Ve vnitrozemí se zase dá navštívit kupříkladu oblast Petaloudes, která je spíše známá jako Údolí motýlů.

Pro mnoho turistů, kteří už Řecko někdy navštívili, znamená právě Rhodos ideální místo k prožití dovolené na břehu moře. Vyhlášené pláže Ladiko a Anthony Quinn patří k tomu nejlepšímu, co může Řecko pro letní rekreaci nabídnout. Hojně navštěvovaná je na Rhodu i dlouhá písčitá pláž s názvem Tsambika. S výhledem na hrad Monolithos se zase můžete koupat na pláži Fourni.

Rhodos je díky stálému a poměrně silnému větru oblíbený i mezi milovníky windsurfingu a dalších způsobů plachtění. Díky jižní poloze ostrova tady sezóna trvá od května až do října. Ovšem i koncem listopadu se tu můžete koupat v moři s teplotou nad 25 stupňů Celsia. Pokud se tedy chystáte navštívit Řecko, ale nemůžete odcestovat během prázdninových měsíců, Rhodos je dobrou možností, jak si užít v Řecku dovolenou i začátkem podzimu.

Santorini

Mnoho turistů má Řecko a jeho ostrovy spojené s romantickou atmosférou. Tuto představu pak dokonalém naplňuje ostrov Thera, v zahraničí známější spíše pod italským názvem Santorini. O tomto ostrovu, ležícím na hranici Egejského a Krétského moře, se často mluví jako o jednom z nejfotogeničtějších míst v celém Řecku.

Santorini je pozůstatkem podmořské sopky, která zde vybuchla roku 1560 před naším letopočtem. Uvádí se, že právě tato exploze byla důvodem pádu mínojské civilizace na ostrově Kréta, ležícím něco přes 100 kilometrů směrem na jih.

Ostrov je velice hornatý a bílé domky s modrými kopulovitými střechami na prudkých svazích patří k nejfotografovanějším místům z celého Řecka. O Santorini se často mluví jako o ostrovů romantiků. Zájem o něj je obrovský. Pokud si chcete užít Řecko coby destinaci se širokými možnostmi koupání a navíc ještě ušetřit na nějakém last minute zájezdu, Santorini pravděpodobně nebude vaší volbou. Ceny za ubytování a další služby jsou tady vyšroubování hodně vysoko a nabídka last minute pobytů na ostrově Thera je naprosto minimální.

Korfu

Jedinci, kteří se během léta chystají navštívit Řecko a nesnáší příliš dobře vysoké teploty, by měli svou pozornost zaměřit na Jónské ostrovy. Jedním z nich je i Korfu, ostrov charakteristický množstvím zeleně. Dostatek srážek, které na Korfu spadnou během zimního období, dávají ostrovu naprosto odlišný charakter než má většina ostrovů v moři Egejském.

Pokud si chce někdo užít sytě zelené a vonící Řecko, pak by určitě neměl ze svých úvah vyškrtnout právě Korfu. Kromě krásných plážích, lemující zdejší pobřeží, se tady můžete věnovat i třeba pěší turistice po vnitrozemí.

Je-li ostrov Rhodos pro české turisty nejvzdálenějším řeckým místem, pak nejbližší možností, jak navštívit Řecko, je pro nás právě ostrov Korfu. Díky své blízkosti k Evropě si jej v minulosti oblíbila řada známých postav od císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sissi, Johanna Wolfganga Goetheho až po britského premiéra Winstona Churchilla.

Pobřeží ostrova Korfu je více než 200 kilometr dlouhé a ukrývá desítky pláží. Ty u známých letovisek jsou dobře turisticky vybavené a můžete zde dlouhé hodiny lenošit s osvěžujícím drinkem na lehátku pod slunečníkem. Menší a skalnaté pláže jsou naopak přístupné pouze po mořské hladině. Za to vám ale zaručí takřka dokonalé soukromí.

Protože se během minulosti vládci ostrova Korfu postupně střídali, zájemci o historii si budou moci na ostrově prohlédnout zajímavé památky, které tady zanechaly různé národy. A to jak z období starověku, tak i středověku. K vidění je například zřícenina byzantského hradu Angelokastro ze 13. století. Překrásný výhled se vám pak naskytne z nejvyšší hory ostrova Pantokrator, jež se šplhá do výšky téměř kilometr na mořskou hladinu.

Lefkada

Málokterý ostrov reprezentuje Řecko a jeho pláže tak, jako Lefkada. Podobně jako Korfu, i Lefkada patří do skupiny Jónských ostrovů. A ačkoliv se jedná o ostrov, na Lefkadu se můžete dostat suchou nohou. Důvodem je, že jí dva silniční mosty spojují s pevninou.

Last minute dovolená na ostrově Lefkada je populární zejména kvůli zdejším plážím. Ty patří k tomu nejlepšímu, co může Řecko pro letní dovolenou u moře nabídnout. Spoustě pláží zde tvoří kulisu strmé vápencové útesy bílé barvy, které nikde jinde v Řecku nenajdete. Na některé pláže je kvůli útesům vstup pouze na vlastní nebezpečí, ovšem poněkud komplikovaný sestup k mořské hladině rozhodně stojí za to.

Pevnina

Důvodů, proč strávit last minute dovolenou právě na některém z řeckých ostrovů, jsou určitě desítky. Možná stovky. Stále slunečné počasí, prvotřídní pláže, jistý nádech exotiky a průzračně čisté moře vytváří dokonalé podmínky pro skvělou dovolenou. Ovšem i pevninské Řecko má svým návštěvníkům co nabídnout.

Největším lákadlem pevninského Řecka je bezpochyby jeho hlavní město Athény. To se nachází na poloostrově Attika a co do množství památek patří k nejznámějším městům na světě. Chrámový komplex na Akropoli v Aténách byl již objektem milionů fotografií a filmů. Osobní návštěva pozůstatků jedné z prvních lidských civilizací na evropském kontinentu určitě zanechá v turistech hluboký dojem.

Populárními destinacemi pro letní dovolenou na řecké pevnině jsou dále poloostrov Chalkidiki v severní části Egejského moře, riviéra pod bájnou horou Olymp nebo západní pobřeží Řecka s letoviskem Parga. I tyto oblasti nabízejí spoustu možností ke koupání, průzračně čisté moře a překrásné pláže podél něj. Pevninské Řecko nabízí vedle skvělých možností ke koupání i příležitost navštívit bezpochyby zajímavá místa ve vnitrozemí.

Z krátkého výčtu výše je více než jasné, že Řecko nabízí nepřeberné množství možností, kde strávit dovolenou. A to nejen tu s výhodnou last minute slevou. Ať už se vypravíte kamkoliv, můžete si být jisti, že úroveň ubytování a dalších služeb vás nezklame. A v Řecku prožijete příjemnou dovolenou. Sezóna je tady skutečně dlouhá. Záleží tak jen na vás, jaké období si k návštěvě Řecka vyberete.