Rubriky
Destinace

Egypt

Skvělá dovolená

Proč je last minute dovolená v Egyptě tak populární? Z jakého důvodu cestuje nemálo turistů, a to i z České republiky, do Egypta strávit v jeho letoviscích svou last minute dovolenou? Odpověď je vcelku jednoduchá. Kdo by neměl rád spoustu slunce, dlouhé písečné pláže, průzračně čisté moře a prvotřídní služby? A právě těmito atributy je Egypt známý daleko za svými hranicemi. Můžete si být jisti, že dovolená v egyptských letoviscích vás určitě nezklame.

Letní dovolená je v myslích spousty z nás neodmyslitelně spojená s mořem, koupáním, pláží, opalováním, lenošením a obdobím bezstarostného odpočinku. A Egypt svým návštěvníkům nabízí možnost užít si toho všeho v míře více než vrchovaté.

Teplé slunečné počasí, které na severu Afriky panuje po většinu roku a je pro Egypt typické, je zárukou, že vám vaše last minute dovolená neproprší. Slunce se tady každé ráno vyhoupne na bezmračnou oblohu a jeho hřejivých paprsků si budete moci užívat až do pozdních večerních hodin.

Tyrkysově modré a průzračně čisté moře v Egyptě je vyhledáváno nejen milovníky plážového lenošení a pohodového koupání, ale především příznivci šnorchlování a potápění. Bohatý podmořský život jen několik metrů od pobřeží bývá častým důvodem, proč se tak mnoho turistů nakonec rozhodne strávit svou nejen last minute dovolenou v destinacích jako je Egypt.

Dvě moře

Návštěvníci Egypta mají možnost volit ke koupání hned mezi dvěma moři. To populárnější a turisticky také daleko využívanější je moře Rudé. To se táhne podél východního pobřeží Egypta v délce více než 700 kilometrů a nabízí široké možnosti strávit v jeho přímořských letoviscích parádní dovolenou. K tomu je pak ještě třeba připočítat dalších bezmála 400 kilometrů pobřeží Rudého moře na poloostrově Sinaj, jenž patří také pod Egypt.

Pobřeží Rudého moře ovšem není jedinou možností, jak si užít koupání a slunce na vaší last minute dovolené v Egyptě. Do popředí zájmu se postupně dostává i egyptské pobřeží Středozemního moře. Nabídka možností ubytování na středomořském pobřeží Egypta zatím není tak široká. Vesměs jde o region v zahraničí zatím poměrně neznámý. Dá se ale předpokládat, že dovolená na severu Egypta postupně získá na popularitě. I tady se můžete těšit na stálé slunečné počasí. Letní teploty jsou tady ale bližší tomu, na co jsme zvyklí ze střední Evropy. Jižní Egypt je daleko teplejší.

Kdy?

A kdy že je nejvhodnější čas navštívit Egypt a vypravit se do jeho letovisek na last minute dovolenou? Většina turistů, kteří již u moře v Egyptě někdy byli, se asi shodne, že nejlepší dovolená je tady na jaře a na podzim. Není totiž výjimkou, že se v Egyptě během prázdninových měsíců teploty vyšplhají až nad 40 stupňů Celsia. Ne každý tyto teploty snáší bez problémů. Byla by velká škoda, kdyby se dovolená, ať už last minute nebo jiná, díky příliš vysokým teplotám nevydařila.

Kromě moře a krásných písečných pláží, které se podél něho táhnou často v délce několika kilometrů, je důvodem, proč je Egypt a last minute dovolená na jeho pobřeží nejen mezi turisty z České republiky tak populární, i částka, kterou za pobyt ve zdejších letoviscích zaplatíte. Obecně totiž bývá dovolená v Egyptě cenově příznivější než v jiných destinacích podél Středozemního moře. Proto si také většina návštěvníků Egypta při nákupu rovnou rezervuje populární i all inclusive program, během kterého se nemusí o nic starat.

Letoviska

A kam se tedy last minute dovolenou do Egypta vypravit? Egypt nabízí několik desítek větších či menších letovisek, která se dají rozdělit do třech hlavních regionů. Tím nejstarším, kam se na dovolenou jezdí již několik desetiletí, je Hurghada. Následuje poloostrov Sinaj a resorty Sharm el Sheikh s Tabou. K nejmladším turistickým oblastem v Egyptě pak patří Marsa Alam.

Hurghada

V současnosti nejznámějším a nejvyhledávanějším egyptským letoviskem je Hurghada. Ta byla v minulosti jen nevýznamnou rybářskou osadou na břehu Rudého moře. Pokud se však dnes mluví o Hurghadě, řeč už je většinou o více než 100 kilometrů dlouhém pásu pobřeží spíše než o původní vesničce Hurghada.

Egypt je v této své části charakteristický dlouhými písečnými plážemi a jen mírným vstupem do moře. Díky dostatku prostoru je spousta zdejších hotelu postavena hned u pláží. Jejich hosté to tak mají na koupání skutečně jen pár kroků.

Severní okraj oblasti Hurghada tvoří moderní turistický resort El Gouna, na jihu ohraničuje tento populární egyptský region letovisko Safaga.

Sharm el Sheikh

Letoviska na Sinajském poloostrově a zejména současný Sharm el Sheikh mají příběh poněkud jiný. První hotely tady tady začali stavět Izraelci v době, kdy Egypt prohrál šestidenní válku a Izrael Sinaj okupoval. Po následném navrácení poloostrova Egyptu se egyptská vláda rozhodla pokračovat v původních izraelských plánech. Z jihovýchodního pobřeží Sinajského poloostrova se postupně stala známá turistická oblast.

Aktuálně je Sharm el Sheikh znám jako egyptská Mekka potápěčů. Pro obdivovatele podmořského života je last minute dovolená za výhodné ceny v oblasti Sharm el Sheikh splněným snem. Korálový útes pod hladinou je tady, na rozdíl od protilehlého Hurghady, ještě poměrně zachovalý. Milovníci šnorchlování a přístrojového potápění tu tak mají široké možnosti objevování a poznávání tohoto unikátního koutu země.

Největším zdejším letoviskem je již zmíněný Sharm. Následuje o něco severněji ležící Dahab a Taba. Dvě posledně jmenovaná letoviska jsou situována v Akabském zálivu, jehož západní pobřeží tvoří Egypt. To jim ale nic neubírá na atraktivitě.

Marsa Alam

Nejmladším turistickým regionem na území Egypta je potom Marsa Alam. Ta leží jižně od Hurghady, zhruba na půli cesty mezi ní a hranicí se Súdánem. I Marsa Alam byla původně malou rybářskou vesničkou, kam ke konci minulého století postupně začali cestovat hlavně dobrodruzi a vášnivý potápěči. Zdejší korálový útes byl totiž prakticky nedotčený a pod hladinou sliboval jedinečné zážitky.

Hotelů začalo postupně přibývat, ovšem problém Marsy byl s dopravou. Po přistání na letišti v Hurghadě ještě následoval několik set kilometrů dlouhý transfer. Teprve pak mohla dovolená v této části Egypta začít. Vše se ale změnilo s výstavbou zdejšího mezinárodního letiště. To jižní Egypt a oblast Marsa Alam zpřístupnilo daleko širšímu počtu turistů.

Důvodem, proč je i v dnešní době last minute dovolená v Marsa Alam oblíbená, se neliší od důvodů, kvůli kterým sem cestovali turisté před deseti nebo patnácti lety. Takřka nedotčený korálový útes v těsné blízkosti pobřeží a průzračně čisté a příjemně vyhřáté moře se postarají o parádní dovolenou každého z turistů. Bez ohledu na to, zda do Marsy přicestoval kvůli šnorchlování či potápění, nebo bylo v plánu hlavně lenošení na písčité pláži.

Památky

I když jsou egyptská letoviska bezpochyby hlavním egyptským lákadlem a dovolená v nich splní požadavky i těch nejnáročnějších klientů, Egypt nejsou jen moře a pláže. Na dovolenou cestuje do Egypta i nemálo turistů, kteří chtějí blíže poznat jeho jedinečnou historii a bohatou kulturu.

Gíza

K nejnavštěvovanějším místům v Egyptě rozhodně patří Gíza. Ta leží na jihozápadním okraji hlavního města Káhiry a každým rokem ji navštíví více než milion turistů. Ti sem jezdí na vlastní oči zhlédnout tři nejznámější egyptské pyramidy a sochu Sfingy. Sfinga se nachází ve stejném areálu jako pyramidy. A i když bylo na území Egypta zatím objeveno bezmála 150 pyramid, Chufuova, Rachefova a Menkauerova pyramida v Gíze jsou rozhodně těmi nejznámějšími.

Luxor

Dalším hojně navštěvovaným egyptským městem je Luxor. Toto město, rozkládající se u středního toku Nilu, bývá často označováno jako největší muzeum pod otevřeným nebem na světě. Nejsnadnější a také nejkratší cesta do Luxoru je z letovisek Marsa Alam a Safaga. K vidění jsou tady dva chrámové komplexy, Karnak a Luxor. Chrám boha Amona patří, spolu se Sfingou a pyramidami, k nejznámějším egyptským památkám, jejichž věhlas daleko překonal hranice země samotné.

Údolí králů

Přímo na protilehlém břehu od Luxoru se nachází světoznámé Údolí králů. Jde o pohřebiště, v němž byli pohřbívání panovníci poté, co opustili tradici pohřbívání v pyramidách. Desítky pohřebních komor, roztroušených po celém údolí, soustředily na Egypt zájem archeologů z celého světa.

Asuán

Výše po proudu pak leží Asuán a jedinečné Násirovo jezero. Asuánská přehradní nádrž na horním toku řeky Nil má rozlohu přes 5000 kilometrů čtvereční. Tato hodnota jí vynesla titul největší přehrady na světě. Díky výstavbě bylo nutné přestěhovat některé z významných egyptských památek. Tou nejznámější z nich je asi komplex Abú Simbel.

Sahara

Turisté, trávící svou last minute dovolenou v Egyptě, se taktéž rádi vydávají na krátké či dlouhodobější výlety do největší pouště světa Sahara. Sahara zasahuje na území deseti států a její východní cíp zasahuje až na území Egypta. Během výletu do pouště můžete navštívit vesničky beduínů, nebo se zastavit v některé ze známých oáz. To nejznámější je pravděpodobně Siwa.