Rubriky
Destinace

Djerba

Nejznámější ostrov v Tunisku

Proč turisté tak rádi (a často i opakovaně) cestují na svou last minute dovolenou právě na ostrov Djerba v Tunisku? Důvodů bývá obvykle uváděno hned několik. Tím nejčastěji zmiňovaným bývají zdejší pláže. Djerba je totiž známá svými nádhernými písčitými plážemi a průzračným mořem. Pokud právě vy patříte k milovníkem slunění a odpočinku u vody, Djerba je pro vás ideální dovolenkovou destinací.

K dalším důvodům, jež lákají turisty z nejrůznějších koutů světa na dovolenou na Djerbu, je příjemné a stálé počasí. Ostrov je totiž charakteristický typicky středomořským klimatem s teplými léty a jen mírnými zimami. Tato skutečnost znamená, že se na Djerbě můžete během hlavní turistické sezóny těšit na slunečné dny a příjemné letní teploty a nemusíte mít obavu o to, že by vám snad měly zasloužené dny volna propršet.

V případě, že patříte k aktivním jedincům, na Djerbě se vám naskytnou široké možnosti provozování nejrůznějších vodních sportů. Jestliže máte rádi adrenalin a dobrodružství, pak si na tomto tuniském ostrově určitě přijdete na své. Dá se vyzkoušet třeba potápění, windsurfing, kitesurfing a další vodní a plážové sporty. Tímto způsobem je možné si v Tunisku užít aktivní dovolenou plnou vzrušení.

Historie i gastronomie

Významným faktorem při rozhodování o tom, kde strávíte svou příští last minute dovolenou, může hrát i kultruní a historické bohatství navštívené destinace. A zde je třeba napsat, že Djerba je ostrov s dlouhou historií a bohatou kulturou. Můžete tady navštívit tradiční osady, jako je třeba současný Houmt Souk, město s úzkými uličkami plnými řemeslných dílen a trhů ve svém historickém centru. A nezapomeňte navštívit také mešity a muzea, odkazující na starobylou tradici ostrova.

V neposlední řadě je pak třeba k faktorům, ovlivňujícím rozhodování turistů o Tunisku coby destinaci pro last minute dovolenou, přičíst i zdejší gastronomii. Podobně jako v celém Tunisku, i na Djerbě je možnost ochutnat v tradičních restauracích širokou škálu místních specialit. Připravují se tady pokrmy z čerstvých ryb, olivového oleje a typických tuniských kořenících směsí. Chutná a rafinovaná jídla zaručeně potěší vaše chuťové buňky.

Není na co čekat. Vydejte se i vy na vaši zaslouženou last minute dovolenou právě na Djerbu a zažijte tady nezapomenutelný pobyt plný odpočinku, dobrodružství a objevování zatím nepoznané kultury.

Prvotřídní koupání

Nejznámější tuniský ostrov Djerba proslul daleko za hranicemi země svými nádhernými plážemi. Vůbec nejoblíbenější a turisticky nejnavštěvovanější je trojice pláží Sidi Mahrez, Seguia a Ahir.

První z těchto pláží Sidi Mahrez nachází na severovýchodním pobřeží ostrova. Je známá svým jemným pískem, klidnou hladinou moře a krásnou, tyrkysovou barvou moře. Díky ideálním podmínkám k rodinné dovolené je jednou z nejoblíbenějších destinací na Djerbě. Písečné dno tady klesá do hloubky jen pozvolna a tak se tady rodiče nemusejí bát pustit své děti dovádět do moře samotné. Celková délka pláže přesahuje 8 kilometrů, což ji řadí na přední příčky co do velikosti pláží v Tunisku.

Jen asi 5 kilometrů od jihozápadního cípu pláže Sidi Mahrez je k nalezení pláž Seguia. Ta se rozprostírá v délce necelého kilometru podél východního pobřeží ostrova Djerba. Na Djerbě patří spíše k méně rušeným a více odlehlým plážím. Je ideálním místem pro všechny turisty, hledající poklidnější atmosféru a trochu toho soukromí.

Pokud budete postupovat dalších asi 5 kilometrů od pláže Seguia podél pobřeží směrem na jihozápad, dostanete se na pláž Aghir. Ta se táhne podél jihovýchodního pobřeží Djerby v délce asi 3 kilometrů. V několika místech je přerušena kamennými moly, vybíhajícími několik desítek metrů do moře. Pláž Aghir a je dlouhá kilometry. Je lemována vzrostlými palmami a nabízí skvělé podmínky ke slunění, koupání a večerní dlouhé romantické procházky.

Zmíněné tři pláže jsou klenoty, které Djerba milovníkům slunce, písku a moře nabízí. Na ostrově ale najdete spoustu dalších písečných pláží, na kterých můžete strávit u klidné hladiny Středozemního moře dlouhé hodiny.

O zábavu je postaráno

V případě, že se rozhodnete odcestovat strávit svou last minute dovolenou na ostrov Djerba, na zdejších plážích a v moři na vás čeká spousta nejrůznějších aktivit, které si tady budete moci dokonale vychutnat.

Podobně jako v dalších přímořských letoviscích, i na Djerbě se zdaleka nejvíce turistů věnuje pravděpodobně nejoblíbenější plážové činnosti na světě, a sice slunění a lenošení. Djerba se proslavila svými nádhernými plážemi s povrchem z jemného písku a příjemně prohřátým mořem podél nich. Během pobytu na Djerbě si budete moci bezezbytku vychutnávat dlouhé hodiny a klidně i dny bezstarostného opalování, odpočinku na plážovém lehátku.

Aktivity na moři

Pokud máte rádi akci, zábavu a adrenalin, pochopitelně je možné se na plážích ostrova Djerba taktéž věnovat nejrůznějším vodním sportům. Mezi ty nejpopulárnější tady patří windsurfing, kitesurfing, jachting a jízda na vodních lyžích. Po celém ostrově najdete spoustu škol a půjčoven potřebného vybavení k těmto moderním sportům.

K populárním sportům patří na Djerbě i přístrojové potápění. Ostrov totiž nabízí skvělé podmínky k potápění. Čekají tu na vás působivé podmořské scenérie a bohatý podvodní život. V případě, že jste se ještě nepotápěli, dá se tady absolvovat potápěčský kurz. Nebo je možno si pronajmout potápěčskou výzbroj a objevovat korálové útesy, vraky lodí a pestrou paletu ryb pokud jste již samostatným potápěčem.

Jedinečnou zkušeností, jež vám zůstane ještě dlouho v paměti, je plavání s divokými delfíny. Unikátní zážitek potkat se s těmito mořskými savci ve volné přírodě můžete prožít ve vodách poblíž Djerby. K výpravě za delfíny využijte služeb místních provozovatelů, kteří respektují jejich dobro a nenarušují jejich přirozené životní prostředí.

Vnitrozemí ostrova

Ačkoliv jsou pláže ostrova pro mnoho jeho návštěvníků hlavní atraktivitou, Djerba nabízí i spoustu aktivit a dalších zajímavostí, které si je možno si vychutnat i mimo pláže. Pokud má být váš pobyt na Djerbě orientován především odpočinkově, pak vězte, že ostrov je též vyhlášený svými wellness centry a lázeňskými středisky. V nich je možno si dopřát masáže, saunu a další lázeňské procedury, jež vám pomohou nabrat novou energii.

Turisticky zajímavé je nejen pobřeží, ale i vnitrozemí samotného ostrova. Djerba má pro vás přichystánu řadu zajímavých míst k objevování. Můžete kupříkladu navštívit tradiční vesnice s bílými domky, procházet se úzkými uličkami medin a obdivovat barvami hýřící trhy. Nechybí ani vzácné historické památky, jako je synagoga El Ghriba nebo vesnice Guellala.

Tradiční tržnice i historie

Navštivte historické jádro hlavního města ostrova, medinu v Houmt Souk. Procházejte se zdejšími úzkými uličkami a objevujte tradiční domy, bazary s rukodělnými výrobky, mešity i starobylou pevnost Bordj el Kebir, která je též známá pod jménem Bordj el Ghazi Mustafa.

V blízkosti již zmíněné vesnice Guellala se nachází archeologické naleziště s pozůstatky antických římských lázní. Vraťte se na tomto místě do dávné minulosti a obdivujte zbytky této historické památky. A když už je řeč o obci Guellala, je třeba zmínit i tradiční řemesla. Pořiďte si autentické suvenýry z Djerby a poznejte tradiční řemesla, jako je keramika, výroba košíků či tkalcovství a čalounictví. Návštěva dílen a obchodů, jaká se dá absolvovat například ve Guellale, vám umožní podpořit místní komunitu a zároveň získat jedinečné předměty.

Vaší last minute dovolené na Djerbě by něco chybělo, pokud byste nenavštívili některý z ksarů. Ksary, nebo též kasry, jsou tradiční opevněné vesnice na Djerbě. Navštivte ksar v Ouled Soltane nebo ksar Guellala, kde sibudete moci na vlastní oči prohlédnou působivou architekturu, malebná náměstíčka a místní trhy.

Něco ze současnosti

Park Djerba Explore na východním výběžku ostrova nabízí návštěvníkům unikátní zážitky, spojené jak s přírodou, tak i životem lidí na Djerbě. Můžete navštívit dílnu tradičních řemesel, krokodýlí farmu nebo si vyzkoušet jízdu na velbloudech.

V případě, že patříte k hráčům golfu, si můžete na Djerbě zahrát na jednom z nejlépe hodnocených golfových hřišť v severní Africe. Golfové hřiště s názvem Djerba Golf Club nabízí krásné prostředí nejen ke hře samotné, ale i k odpočinku a relaxaci. Několik dalších golfových hřišť je roztroušeno po celém ostrově.

Nezáleží na tom, jestli se rozhodnete strávit svou dovolenou u moře výhradně na pláži, nebo se vydáte na průzkum okolí vašeho letoviska. Djerba nabízí každému něco zajímavého. Užijte si svou last minute dovolenou na této krásné tuniské perle od prvního až do posledního dne. Djerba je totiž místem, kde se dají využívat skvělé možnosti k prožití nezapomenutelné dovolené u moře plné relaxace, dobrodružství a objevování krás tohoto jedinečného ostrova.