Rubriky
Destinace

Lanzarote

Ohnivý ostrov

Nastupte do letadla a přileťte objevit krásu a exotickou atmosféru ostrova Lanzarote. Svého rozhodnutí strávit svou last minute dovolenou právě na tomto ostrově Kanárského souostroví určitě nebudete litovat.

Lanzarote, někdy nazývané též Ohnivým ostrovem, láká turisty ze všech koutů světa svými nádhernými plážemi, unikátní sopečnou krajinou a, podobně jako další ostrovy Kanárského souostroví, příjemným klimatem po celý rok. Na Lanzarote na vás čeká mix jedinečného přírodního prostředí a moderního životního stylu.

Různorodá krajina

Pláže, bezpochyby největší lákadlo Lanzarote, jsou překrásné. A také různorodé. Najdete tady nejrůznější místa, kde si budete moci užívat chladivých vod Atlantského oceánu. Od rušných a dobře vybavených zátok až po divoké pláže s úchvatnými vlnami pro surfaře. Koupání v průzračné modré vodě Atlantského oceánu na Lanzarote bude i pro vás určitě nezapomenutelným zážitkem.

Na ostrově panuje jakási sopečná atmosféra. Právě na Lanzarote téměř na každém kroku vnímáte a cítíte, co bylo příčinou vzniku Kanárských ostrovů. Mohutnou sílu sopek a co všechno vulkány dokážou tady můžete vidět i zažít na vlastní kůži. Jedna z hlavních atrakcí ostrova Lanzarote, kterou byste určitě měli navštívit i vy, je Národní park Timanfaya. Zdejší ekosystém vypadá i 200 let po poslední silné erupci jako z jiné planety. Projděte se kolem lávových polí a pak si dopřejte nezapomenutelnou večeři, připravenou na skutečném lávovém grilu.

Příjemné počasí

Ostrov Lanzarote si oblíbili i aktivní jedinci a milovníci vodních sportů. Kitesurfing, windsurfing, potápění nebo jachting. Na tomto ostrově si můžete užít při těchto a podobných aktivitách parádní adrenalinový zážitek. Vzhledem k příznivému počasí je Lanzarote ideální destinací pro všechny, kteří si touží pod příjemně hřejícími slunečními paprsky zasportovat nebo se pořádně vydovádět.

Na Lanzarote se bude určitě líbit i gurmánům. Místní kuchyně vás totiž nadchne. Vychutnejte si čerstvé mořské plody či tradiční kanárská jídla jako omáčku mojo, vařené bramnbory papas arrugadas či slanou rybu s brambory sancocho. Osvěžte se tropickými ovocnými koktejly a ochutnejte místní víno z oblasti La Geria ve vnitrozemí.

Přijděte na jiné myšlenky

Last minute dovolená na Lanzarote představuje jedinečnou příležitost, jak uniknout z každodenního shonu a všedních starostí a pocítit skutečnou radost ze života. Vydejte se i vy na toto malebné místo, třeba se svými blízkými, a zažijte na Kanárských ostrovech dokonalou kombinaci odpočinku, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků.

Moře a koupání

Lanzarote je destinací, kde najdete desítky a desítky až neuvěřitelně krásných pláží. Ty jsou známé svou jedinečnou atmosférou a takřka ideálními podmínkami ke slunění a koupání. Jednou z nejznámějších pláží na ostrově je pláž Playa Papagayo. Tu najdete v na nejjižnějším výběžku, v oblasti daleko od rušných turistických center na severu. Pláž Papagayo obklopují mohutné útesy a turisté sem přijíždějí hlavně kvůli jemnému zlatavému písku a průzračné tyrkysovému moři.

Přímo v letovisku Puerto del Carmen na jihovýchodním pobřeží Lanzarote si může užívat moře na pláži s názvem Playa Grande. Asi kilometr dlouhá písečná pláž nabízí svým návštěvníkům skvělé možnosti koupání a opalování. Jde o dobře vybavené místo s mnoha restauracemi, bary a obchody v blízkosti. Jen přes silnici a pěší zónu to je z pláže do několika hotelů. Když budete mít štěstí, třeba se vám podaří sehnat last minute pobyt právě v některém z nich.

Městské i liduprázdné pláže

Necelých 5 kilometrů severovýchodním směrem od hlavního města Arrecife se na pobřeží rozkládá letovisko Costa Teguise. Costa Teguise se může pyšnit hned několika fantastickými plážemi. Aktivní jedinci si oblíbili pláž Las Cucharas s takřka dokonalými podmínkami k windsurfingu. Rodiny s malými dětmi se zase rádi sluní a koupou na pláži Playa Bastian, která si srdce turistů získává svým klidným prostředím a vhodnými podmínkami pro rodiče s dětmi.

Famara Beach je více než kilometr dlouhá pláž na severozápadním pobřeží Lanzarote. Leží v chráněné přírodní oblasti, takže tady nečekejte žádné rozlehlé hotelové komplexy, které by ji lemovaly. Díky dostatku prostoru si tady najde své místečko i uprostřed hlavní turistické sezóny každý. Pláž Famara je taktéž vyhledávána kvůli svým vlnám, jež sem přitahují surfery z celého světa.

Na nejjižnějším cípu ostrova se rozkládá letovisko Playa Blanca, uprostřed kterého je možno se vykoupat na stejnojmenné pláži. Ubytováni tu můžete být v hezkých bílých domcích s vyhlídkou na moře, kterých tady kolem moře vyrostly během posledních dekád desítky. Samotná pláž Playa Blanca, stejně jako další pláže v této části Lanzarote, jsou poměrně klidné. Dokonale se tak hodí k odpočinku a lenošení u moře.

Oceán si tu užijí všichni

Nezáleží na tom, kde se na Lanzarote rozhodnete strávit den u vody. Zdejší pláže nabízejí každému různorodé aktivity. Od opalování a koupání po atraktivní vodní sporty, jakými jsou třeba windsurfing nebo potápění. Není důležité, jestli jste svou dovolenou na Kanárských ostrovech plánovali dlouho dopředu, nebo se rozhodli jet na last minute zájezd. Lanzarote má něco pro každého ze svých návštěvníků. A buďte si jisti, že si každou chvíli, strávenou zde, budete užívat.

Na co se můžete těšit?

Pokud se rozhodnete strávit svou last minute dovolenou právě na Lanzarote, budete mít na výběr z mnoha možností, co tu můžete ve svém volném čase dělat. Asi nejoblíbenějším, a také nejčastějším způsobem, jak turisté na Kanárských ostrovech tráví svůj čas, slunění na pláži a koupání v moři. A není se co divit. Se stálým slunečným počasím a vyhřátými plážemi je ostrov ideální destinací k odpočinku na břehu moře. Pokud máte rádi soukromí, vypravte se do klidných zátok daleko od rušných turistických center. V nich je možno si dokonale vychutnat klidné plavání a lenošení na pláži.

Ostrov Lenzarote si získal jméno i mezi příznivci potápění a šnorchlování. Nabízí totiž jedinečné podmořské scenérie s bohatým životem pod hladinou Atlantského oceánu. Ve zdejších potápěčských základnách je možné si pronajmout potápěčské vybavení a vydat se za objevováním. Anebo si vezměte obyčejný šnorchl a pokochejte se pohledem na podmořský život z jeho hladiny.

Aktivity na hladině

Ostrov mají dlouhodobě v hledáčku i milovníci surfování a windsurfingu. Díky svému silnému větru je Lanzarote oblíbeným místem k surfování na vlnách i jízdě na windsurfingovém prkně. Míst, kde panují pro tyto sporty vynikající podmínky, je na Lanzarote hned několik. Oblíbené jsou třeba pláže Famara a Las Cucharas.

Pokud vás láká moře, vydejte se na plavbu lodí. Krásy Lanzarote můžete z hladiny moře prozkoumávat vícero způsoby. Dá se tady pronajmout třeba kajak nebo katamarán. Pak to, kam se vydáte, záleží jen na vás. Nebo se zúčastněte lodního výletu, organizovaného místními cestovními agenturami. V rámci takové plavby pak uvidíte zátoky, útesy a dokonce i sopky ze zcela jiné perspektivy. Dalším populárním typem lodního výletu je plavání s delfíny. Loď pod vedením zkušeného kapitána vám umožní strávit několik hodin s těmito krásnými mořskými savci.

Pochopitelně to všechno jsou pouze některé z aktivit, kterým se dá na last minute dovolené u moře na Lanzarote věnovat. Ostrov nabízí přijíždějícím turistům širokou škálu možností, jak trávit volný čas. Od naprosté relaxace a odpočinku až po adrenalinové sporty. Dá se tedy předpokládat, že i vy si tu najdete něco, co bude vyhovovat právě vám.

I vnitrozemí láká

Během last minute dovolené na Lanzarote se však budete moci věnovat i spoustě dalších činností, které nijak nesouvisí s mořem a plážemi. To jim ale nijak neubírá na atraktivitě a rozhodně byste nad nimi neměli jen mávnout rukou. Rozhodně ne nad návštěvou národního parku Timanfaya. Chráněná oblast vám zprostředkuje pohled na unikátní sopečnou krajinu, která ostrovu vysloužila přízvisko Ohnivý ostrov.

Dalším místem, které pokud nenavštívíte, jako byste na Lanzarote ani nebyli, je lokalita La Cueva de los Verdes. Toto fascinující místo je jeskynní systém, propojený tunely, v nichž se konají pravidelné prohlídky. Cesta skrze La Cueva de los Verdes je jedinečným způsobem, jak blíže poznat a snad i pochopit podzemní svět Lanzarote.

César Manrique

K ostrovu se neoddělitelně váže i jméno umělce Césara Manriqua. Jeho odkazem je třeba Jameos del Agua, jeskynní komplex, který César upravil. Najdete zde krásné jeskynní jezero, unikátní flóru a faunu a často jsou zde pořádány koncerty a další kulturní akce. Muzeum Césara Manriqua vám pak představí místní kulturu a umělecké dědictví tohoto muže. Expozice je vystavena v domě samotného umělce. Prohlédnout si tady můžete jeho umělecká díla, jež byla inspirována ostrovní krajinou.

Rušné město i vinařské oblasti

Máte rádi společenský život a ruch?? Pak během své last minute dovolené na Lanzarote určitě navštivte hlavní město ostrova Arrecife. Čeká tu na vás živý kulturní svět s muzei, historickými památkami a obchody. Projděte se po malebném přístavu anebo si užijte vynikající ostrovní gastronomii v jedné z útulných restaurací.

Lanzarote je ovšem též známé svými vinařskými tradicemi. Navštivte vinice La Geria, kde je víno pěstováno ve speciálních kamenných miskách proto, aby bylo chráněno před ostrým větrem. Ve zdejších sklepích si užijte degustaci vína a na vlastní chuťové pohárky objevujte rozličné místní chutě.

Řádky výše jsou však pouze malou ukázkou toho, co vás na last minute dovolené na Lanzarote může čekat. Ostrov má přichystánu pestrou paletu zábavy a aktivit pro každého ze svých návštěvníků.