Rubriky
Destinace

Kréta

Moře, pláže, příroda a historie

Vydejte se na oblíbenou Krétu, objevte nádhernou krétskou krajinu a užijte si na nejjižnějším ostrově Egejského moře skvělou dovolenou na poslední chvíli! Kréta, největší řecký ostrov, je ideální destinací hlavně pro turisty, hledající prosluněné pláže, průzračně čisté moře, bohatou historii a v neposlední řadě i vynikající kuchyni.

Na Krétě můžete vedle prvotřídních pláží a moře třeba objevovat starobylé ruiny minojských paláců, jako je Knossos. Udělejte si výlet do této lokality jižně od města Heraklion a ponořte se do fascinujících příběhů krétské minulosti. Na milovníky přírody tu zase čeká úchvatná soutěska Samaria s jedinečnými panoramatickými výhledy a okouzlujícím horským prostředím.

Přímořský ráj

Pokud však patříte k jedincům, kteří preferují spíše odpočinek a relaxaci na pláži, Kréta právě vám nabízí velké množství úchvatných pobřežních oblastí. Zlatavé písčité pláže s azurově modrým mořem podél nich jsou skvělým místem k lenošení, opalování a třeba i vodním sportům. Užijte si během své last minute dovolené na Krétě potápění podél zdejších útesů či projížďku lodí po malebných zátokách.

Dalším velkým lákadlem pro cestu na Krétu je místní kuchyně. Vychutnejte si tu na last minute dovolené čerstvé ryby a mořské plody, kvalitní olivový olej a takové tradiční speciality, jako je musaka nabo chřest s citronovou omáčkou. Ochutnání místních vín je víceméně povinnou položkou na krétském itineráři každého gurmána.

Široká nabídka

Na last minute dovolené na Krétu si užijete nespoutanou svobodu. Záleží jen na vás, jak bude váš pobyt na tomto úchvatném řeckém ostrově vypadat. Vyberte si z nabídky letovisek, čítajících několik desítek lokalit, místo, které vám bude vyhovovat nejlépe. Nasedněte na letadlo a vydejte se na cestu na Krétu. Můžete se vsadit, že tu zažijte nezapomenutelnou dovolenou plnou slunce, historie a pohostinnosti ostrovanů.

Koupání

Bezesporu hlavní lákadlem, kvůli kterému cestuje na Krétu každou sezónu většina turistů, jsou zdejší pláže. Na Krétě je totiž k nalezení hned několik úžasných pláží, které jsou proslulé svou krásou a jedinečností. K těm nejznámějším se řadí pláž Balos. Ta je dokonce považována za jednu z nejkrásnějších pláží v celém Řecku. Najdete ji na severozápadním pobřeží Kréty asi 10 kilometrů od letoviska Kissamos. Pláž Balos je vyhlášená tyrkysovými vodami a bílým pískem na povrchu.

Asi 30 kilometrů směrem na jih podél západního pobřeží Kréty od pláže Balos leží další oblíbená pláž Elafonisi. Ta se do povědomí turistů dostala díky svému jemnému a růžově zbarvenému písku. Písečný pás se tu táhne směrem ke stejnojmennému ostrůvku a vytváří ideální podmínky k odpočinku a relaxaci. Na asi 400 metrech délky pláže budete míst přístup k moři hned ze 2 stran. Z odlivu je možné se na ostrůvek Elafonisi dostat po písku suchou nohou.

Palmy

Na jižním pobřeží ostrova Kréta, asi 7 kilometrů východně od vesničky Plakias, se můžete ve Středozemním moři vykoupat na pláži s názvem Preveli. Říčka Kissano Faraggi tady ústí do moře a vytváří hned několik písečných pláží. Zajímavostí tohoto místa je zdejší palmový háj. Příznivci pěší turistiky se mohou vypravit soutěskou Preveli podél vodního toku směrem do vnitrozemí. Lokalita Preveli nabízí svým návštěvníkům úchvatné scenérie a klidné prostředí.

Pláž Preveli není jedinou palmovou pláží na Krétě. Na severovýchodním výběžku ostrova, něco přes 5 kilometrů od obce Palekastro, se rozkládá světoznámá pláž Vai. Tu ze západní strany zdobí palmový háj a patří k ikonickým plážím Kréty. Proto počítejte s tím, že v hlavní sezóně tady bývá docela rušno. Z pláže se dá dojít na veřejně přístupnou vyhlídku. O něco dále pak najdete další, daleko menší pláž. Ta je ovšem kvůli horší přístupnosti takřka vždy poloprázdná.

Desítky možností

V asi 2 kilometry širokém zálivu na jižním pobřeží ostrova se rozkládá vesnička Plakias. Toto malebné a klidné letovisko je známé svými krásnými plážemi v jeho blízkém okolí. Nejznámější z nich je kilometrová stejnojmenná pláž přímo u letoviska. Písek na jejím povrchu je krásně bílý a moře průzračné. To dělá z tohoto místa ideální lokalitu k odpočinku a koupání.

Výše zmíněné pláže jsou však jen zlomkem prvotřídních pláží na Krétě. Celý ostrov nabízí desítky dalších krásných pláží, které určitě stojí za objevení a bližší prozkoumání. Je skoro jedno, ve které části ostrova budete svou dovolenou trávit, v blízkosti vždy najdete nějaké hezké místo ke koupání a opalování.

Aktivity i zábava

V případě, že se rozhodnete strávit svou last minute dovolenou na Krétě, bude jen na vás, jakým způsobem budete trávit svůj volný čas. K nejoblíbenějším a také nejčastěji provozovaným aktivitám na Krétě patří samozřejmě plavání v průzračně čistém moři a slunění na některé ze zdejších pláži. Na ostrově najdete desítky a desítky nádherných pláží s průzračně čistou vodou, ideální k příjemnému koupání a bezstarostnému opalování.

Průzračně čistá voda v moři podél Kréty láká k průzkumu světa pod hladinou. I proto je mezi návštěvníky ostrova tak oblíbené šnorchlování a přístrojové potápění. Zkuste i vy na vlastní oči objevit bohatý podmořský svět Kréty. Můžete se těšit na různé druhy korálů, ryb a dalších mořských živočichů. A v okolí ostrova leží na dně i několik vraků lodí či letadel.

Hladina moře láká

Ačkoliv je svět pod hladinou moře na Krétě bezpochyby lákavý, i samotná hladina skýtá široké možnosti zábava. Díky příznivým povětrnostním podmínkám a stálému větru jsou některé pláže ideální k provozování takových vodních sportů, jako je například windsurfing a kitesurfing. Pokud se nechcete spoléhat na vhodný vítr, jízdu na vodním skútru, wakeboarding nebo paddleboarding si můžete užít kdykoliv.

V nabídce místních agentur jsou i plavby lodí. Užijte si i vy na své last minute dovolené na Krétě romantickou plavbu kolem ostrova. Nebo se vydejte na výlet na další blízké ostrovy, jako je světově proslulý ostrov Santorini či Milos. Taktéž se můžete zúčastnit organizovaného výletu za pozorováním delfínů. Přímo z paluby lodi se budete moci přiblížit téměř na dotek k těmto úžasným mořským savcům.

Odpočinek i romantika

Mnoho hotelů a lázeňských center na Krétě nabízí turistům širokou škálu wellness služeb, masáží a dalších léčivých procedur. Ty vám pomohou uvolnit napětí a vy si tak budete moci dokonale odpočinout. Nechte se hýčkat a načerpejte ve wellness zařízeních nových sil.

Oblíbené jsou i večeře v typických tavernách na břehu moře či vysoko v horách. Vychutnejte si tradiční řecké jídlo v některé z místních restaurací s parádním výhledem. Nebo si dopřejte romantickou večeři s kulisou zapadajícího slunce.

Je třeba si uvědomit, že Kréta je ostrovem plným kulturních památek a dalších zajímavých historických lokalit. Takže vedle koupání a pláží si tady můžete užít i třeba prohlídku starobylých vesnic, klášterů či archeologických nalezišť.

Pěší turistika

Ostrovní moře a pláže určitě stojí za bližší prozkoumání. Není to ovšem to jediné, co může Kréta svým návštěvníkům nabídnout. Podél pobřeží i ve vnitrozemí najdete spoustu míst, která by byla velká škoda nenavštívit. Vydejte se na procházku po malebném pobřeží Kréty, objevujte skryté zátoky a obdivujte úchvatné scenérie. Nebo si udělejte trek k vápencovým kaňonům, kde na vlastní oči uvidíte překrásné vodopády a budete moci blíže prozkoumat přírodní krásy ostrova.

Na Krétě si však užijete i procházky zdejší přírodou. Ostrov je charakteristický rozmanitou krajinu s horami, soutěskami a údolími. Vydejte se na túru do krétských hor a užijte si nezměrné krásy zdejší přírody. Objevujte autentické krétské vesnice v horách, kde se můžete zcela ponořit do místní kultury a ochutnat tradiční gastronomii. Anebo navštivte starobylá místa jako Knossos, pozůstatek dávné minojské civilizace, či pevnosti Palamidi v Nafpliu. Na Krétě je otevřeno několik archeologických muzeí, v nichž jsou vystaveny jak sbírky minojského umění, tak i další historické nálezy.

Tradice i současnost

Vydejte se na degustaci vína do některého z místních vinařství. Jde o ideální způsob, jak si vychutnat místní lahodné víno, vyrobené z hroznů, pěstovaných právě na Krétě. Pokud máte rádi společnost a zábavu, zúčastněte se tradičních slavností. Využijte možnost nechat se strhnout do některé ze slavností či oslav, jako je například karneval v Rethymnu.

Nebo prozkoumejte místní trhy a obchody s tradičními řemeslnými výrobky, jako keramika, věci z kožešiny nebo šperky. Kréta nabídne na dovolené nespočet aktivit každému, od dobrodruhů po milovníky kultury. Můžete si tedy být jisti, že i vy si tu zaručeně přijdete na své.