Rubriky
Destinace

Rhodos

Historie i současnost

Rhodos, ostrov slunce a krásných pláží, leží ve východní části Egejského moře. Je to odtud jen něco přes 20 kilometrů na tureckou pevninu. Takže pokud chcete zažít dovolenou, plnou dobrodružství, relaxace a jedinečných zážitků, pak je last minute dovolená na ostrově Rhodos pro vás přesně to pravé. Pomalu můžete začít balit, protože na Rhodu najdete vše, co může turista od skvělé dovolené u moře chtít. Těšte se na širokou nabídku možností, která vás nenechá se nudit. Od úchvatných pláží s tyrkysovým mořem až po historické památky starověkého Řecka.

Ovšem pozor. Na Rhodu nenajdete jen překrásné pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou v moři. Čeká tu na vás spousta dalších atrakcí, kterým se budete moci během pobytu na ostrově Rhodos věnovat. Ti, kteří rádi objevují nová místa, si mohou udělat výlet třeba na známou akropoli v městečku Lindos na východním pobřeží ostrova. Vydejte se na vrchol kopce, abyste pak odtud mohli obdivovali bílé domky Lindu pod vámi a impozantní výhled na moře.

Památky a tradice

Místní kultura a folklórní festivaly, jakým je například středověký festival růží, květin pro Rhodos tak charakteristických, jsou pro jedince, kteří se chtějí hlouběji ponořit do původního života ostrovanů, taktéž velmi zajímavé. Toto tradiční nabídne návštěvníkům ostrova jedinečnou příležitost blíže poznat tradiční život na Rhodu. Na festivalu budete potkávat místní, oblečené do tradičních oděvů. A protože jsou ostrované srdeční a přátelští, budete se na Rhodu cítili jako doma.

Zajímáte se o historii a fascinují vás starověké památky? Pak se budete na své last minute dovolené na Rhodu cítit jako v pozemském ráji. Rhodos je totiž plný pozůstatků jeho bohaté historie a památek světového významu. Zastavte se třeba v přístavu hlavního města, kde kdysi stával Rhodský Kolos, jeden z sedmi divů starověkého světa. Anebo navštivte historickou část hlavního města, díky níž se Rhodos dostal na Seznam světového dědictví UNESCO. Milovníci historie si dovolenou na Rhodu v každém případě užijí.

Pro každého něco

Vedle toho všeho pochopitelně nemůžeme zapomenout ani na jedinečné gastronomické zážitky, které Rhodos svým návštěvníkům nabízí. Ochutnejte na své dovolené tradiční řecká jídla, jako jsou třeba gyros nebo souvlaki. A v žádném případě si nenechte ujít takové místní speciality, jako je například meze. Jde o malé předkrmy, podobné třeba španělským tapas.

Ať už hledáte romantickou dovolenou pro dva, nebo se chcete vydat za dobrodružstvím s rodinou či přáteli, last minute dovolená na ostrově Rhodos vám nabídne všechno. Vydejte se na cestu na tento okouzlující řecký ostrov a zažijte v některém z jeho letovisek nezapomenutelné chvíle. Výhodná dovolená s last minute slevou vám tento ostrov navíc přiblíží za rozumné peníze.

Moře a pláže

Rhodos je daleko za hranicemi Řecka známý svými překrásnými plážemi, lákajícími turisty z celého světa. K vůbec nejpopulárnějším plážím na Rhodu patří pětice míst, kterou asi bude znát většina zkušených cestovatelů. První z nich je pláž Faliraki. Tato několik kilometrů dlouhá a dostatečně prostorná pláž se táhne podél pobřeží nedaleko stejnojmenného letoviska. Mezi turisty je známá jemným pískem na svém povrchu a tyrkysově modrou vodou v moři. Je skvělým místem k opalování, odpočinku i vodním sportům. Mírně klesající dno ji získalo oblibu mezi rodinami s malými dětmi.

Něco přes 10 kilometrů jižně od Faliraki se rozkládá asi kilometr dlouhá pláž Tsambika. Toto nádherná místo se nachází, podobně jako Faliraki, na severovýchodní části ostrova. Pláž Tsambika je směrem od vnitrozemí obklopena horami a typickou ostrovní krajinou. Na dovolené si tu užijete klidné prostředí a koupání ve velmi čisté vodě. A v případě zájmu je možno vyšplhat i na nedalekou skalnatou vyhlídku s překrásným panoramatickým výhledem.

Pláže se snoubí s historií

Přímo u malebného městečka Lindos na východním pobřeží Rhodu najdete jednu z nejznámějších pláží ostrova s názvem Lindos. Na tomto místě si totiž můžete zaplavat v azurovém moři a současně se kochat pohledem na akropoli Linodos, tyčící se přímo nad pláží. Jen asi 50 metrů od východního okraje pláže Lindos narazíte na menší pláž Pallas. I ta je, podobně jako Lindos, dobře vybavená. Je možno tu zapůjčit slunečníky a lehátka a je možno zajít na něco dobrého do blízké taverny.

Na nejsevernějším výběžku ostrova se dá vykoupat na pláži Elli. Tato písčito – oblázkovitá pláž se nalézá přímo v hlavním městě Rhodos. Z hotelů a dalších ubytovacích zařízení v jeho severní části je to sem jen pár kroků. Pláž Elli se řadí k velmi oblíbeným místům jak mezi turisty, tak i místními obyvateli. Je známá svým živým prostředím, promenádou s restauracemi a stovkami barevných slunečníků.

Surferský ráj

Na jižním cípu ostrova Rhodos najdete další zcela unikátní pláž. Nese název Prasonisi a je oblíbeným místem nejen mezi milovníky písečných pláží a čistého moře, ale i vodních sportů. Její poloha a příznivé povětrnostní podmínky umožňují windsurferům a kitesurferům se tady dokonale vyřádit. Silný vítr a mohutné vlny jsou pro surfaře ideální kombinací. A to především v červenci a srpnu, kdy tady vanou severní větry meltemi. Většina ze surfařů a kiterů sem přijíždí s vlastním vybavením, ovšem fungují tady i půjčovny.

Vůbec nezáleží na tom, kterou pláž si na Rhodu nakonec vyberete. Každá z nich nabídne krásné prostředí a nezapomenutelné zážitky. Na ostrově Rhodos ve východní části Řecka na vás čeká spousta moře, slunce a pláží. Dokonalá kombinace k relaxaci a last minute dovolené snů.

Odpočívejte a užívejte si

Na dovolené na ostrově Rhodos se dá na břehu Egejskémo moře dělat spousta věcí. Samozřejmě je mezi turisty nejoblíbenější slunění na pláži a koupání ve vyhřátém moři. Rhodos může být zcela po právu pyšný na desítky krásných pláží s jemným pískem, jež omývají vlny tyrkysově modrého moře. Odpočinku na pláži a osvěžujícího koupání si můžete na Rhodu užít měrou skutečně vrchovatou.

Patříte k jedincům, kteří se po pár minutách lenošení na pláži začínají nudit? Pak se rozhodně nemusíte bát, že by taková situace měla na Rhodu nastat. Na zdejších plážích je možno vyzkoušet různé vodní sporty. K těm oblíbeným se řadí windsurfing, paddleboarding nebo jízda na vodních lyžích. Díky svému podmořskému světu je Rhodos taktéž skvělým místem k potápění a šnorchlování. Podmořské jeskyně, útesy a mořský život čekají na bližší prozkoumání.

Pláž i moře

I když moře láká, na vše se musí odehrávat na mořské hladině nebo pod ní. Zahrajte si v písku pláže plážový volejbal, fotbal nebo frisbee. Třeba s přáteli, rodinou či místními. Tyto aktivity vám zpestří příjemný den na pláži.

Na Rhodu se též setkáte s bohatou nabídkou lodních výletů. Vybírat je možno mezi romantickou plavbou na malém člunu, zábavnou party plavbu s hudbou a tancem nebo objevováním nedotčených útesů a odlehlých pláží. Případně si sami pronajměte malou loď a prozkoumejte okolní ostrovy a zátoky podle plánu, který si sami vytvoříte. Taková individuální cesta vám umožní objevit skutečně skryté krásy Rhodu. Těšit se můžete třeba na klidné a odlehlé pláže.

Rhodos má v rukávu skutečně nepřeberně aktivit a dobrodružství. A to pro každého ze svých návštěvníků. Buďte si tedy jisti, že pokud budete chtít, na programu vaší last minute dovolené bude dostatek aktivit u přímo na pláži nebo v moři.

Vnitrozemí Rhodu

Ovšem na dovolené na ostrově Rhodos se dá vedle pobytu na pláži u moře dělat i spousta dalších aktivit. Turisty nejčastěji zmiňovanou je poznávání historických památek. Rhodos je na historické památky skutečně bohatý. Za návštěvu v každém případě stojí starobylé město Rhodos. Jeho historické centrum je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a skutečně je tady na co se dívat. Je možno navštívit i třeba ruiny johanitského hradu Monolithos či antickou akropoli v Lindu.

Tento ostrov však nejsou jen člověkem vytvořené stavby. Za bližší poznání stojí i přírodní krásy Rhodu. Udělejte si výlet do přírody ve vnitrozemí. Vydejte se na výstup po úbočí hor Filerimos či Ataviros. Z jejich vrcholků pak obdivujte panoramatické výhledy na ostrov i přilehlé moře. Projděte se Údolím motýlů v Petaloudes, anebo navštivte přírodní rezervaci Epta Piges (v češtině Sedm pramenů).

Původní život

Chcete poznat, jak se žilo na ostrově Rhodos v minulosti? Projděte se úzkými uličkami tradičních vesnic, jako Kalithies nebo Archangelos. V nich budete mít možnost blíže poznat místní kulturu a tradice. Rádi se pohybujete v kuchyni? Zúčastněte se kurzů vaření a naučte se připravovat tradiční řecká jídla. Navštivte místní trhy a ochutnejte místní čerstvé ovocné a zeleninové speciality.

V desítkách obchodů a obchůdků ať již v hlavní městě, nebo jiné obci či letovisku, můžete nakoupit tradiční suvenýry, šperky a oděvy. Zdejší večery si užijte v romantických restauracích, barech anebo nočních klubech a diskotékách. Ty nabízejí jak moderní reprodukovanou hudbu, tak živá vystoupení a tradiční tance.

Na Rhodu se nabízí tolik možností jak tu strávit odpočinkovou či naopak aktivní dovolenou plnou dobrodružství, odpočinku i objevování bohaté historie ostrova.