Rubriky
Destinace

Egejská riviéra

Oáza klidu a harmonie

Poznejte i vy podmanivou krásu Egejské riviéry v Turecku během své last minute dovolené. Turecké pobřeží Egejského moře se postará o úžasný zážitek, jenž vám zaplní mysl nezapomenutelnými vzpomínkami. A proč byste měli cestovat na last minute dovolenou právě sem? Protože Egejská riviéra nabízí svým návštěvníkům vše, co si jen mohou přát.

Vychutnejte si na Egejské riviéře hřejivé sluneční paprsky a teplý písek zdejších pláží. Ty jsou skutečnou oázou harmonie a působí uklidňujícím dojmem. Odpočívejte a relaxujte u křišťálově čistého moře a nechte se unést zvukem šumících vln. Pobřeží Egejské riviéry je skutečným rájem milovníků takových vodních sportů, jako je šnorchlování, potápění či surfování.

Bohatá historie

Egejská riviéra ukrývá, vedle desítek a desítek překrásných pláží, i nepřeberné množství historických památek a archeologických lokalit. Prozkoumejte během své last minute dovolené starobylé ruiny Efezu, kde se ocitnete tváří v tvář pozůstatkům řeckých, římských a dokonce byzantských civilizací. Obdivujte pozůstatky fasády Celsovy knihovny, divadla a chrámy, které se tady nacházejí.

Navštivte město Bodrum s jeho majestátním hradem, jenž se tyčí vysoko nad přístavní promenádou. Projděte se kolem brány Myndos a prozkoumejte fascinující expozice místního archeologického muzea. A nezapomeňte se zastavit na místě, kde kdysi stávalo Mausoleum.

Každý si najde to své

Milovníkům nočního života a společnosti dalších lidí nabízí Egejská riviéra bohatou a pestrou paletu zábavy. Zarezervujte si stůl ve stylových restauracích a ochutnejte čerstvé mořské plody či tradiční tureckou kuchyni. Užijte si živé hudební scény a taneční kluby, které se postarají o dobrou zábavu až do rána.

Ať už se řadíte k dovolenkářům, hledajícím odpočinek a relaxaci, nebo jste dobrodruhem, toužícím objevit nová místa, Egejská riviéra je pro vaši letní last minute dovolenou tou správnou volbou. Vydejte se na Egejskou riviéru v západní části Turecka a zažijte tady nezapomenutelný pobyt plný přírodních krás, historie a pohodlí.

Koupání

Celá oblast Egejské riviéry je daleko za hranicemi Turecku vyhlášená svými nádhernými plážemi. Je jasné, že na více než 300 kilometrech pobřeží se najdou stovky krásných míst, kde je možno si bezezbytku užít tureckou část Egejského moře.

Asi nejznámější a rozhodně nejfotografovanější pláží Egejské riviéry je pláž Ölüdeniz. Díky jasně bílému písku a azurově modré vodě je pláž Ölüdeniz považována za jednu z nejkrásnějších pláží nejen na Egejské riviéře, ale dokonce v celém Turecku. Leží nedaleko letoviska Fethiye a vedle skvělých podmínek ke koupání a opalování je taktéž populárním místem pro paragliding.

Téměř 100 kilometrů severozápadně od pláže Ölüdeniz leží letovisko Íçmeler se stejnojmennou pláží. Je to odtud jen asi 5 kilometrů do městečka Marmaris, oblíbeného turistického centra a jachetního přístavu. Písčitá pláž Íçmeler a je oblíbenou destinací turistů z nejrůznějších koutů světa kvůli svému dokonalému spojení svěže zelených hor ve vnitrozemí s překrásnou písečnou pláží a průzračně čistým mořem.

Cesta na sever

Necelých 100 kilometrů severozápadně vzdušnou čarou od Marmarisu leží historické město Bodrum. Oblast Bodrumu je mezi turisty oblíbená díky svým krásným plážím a luxusním hotelům, které je lemují. Z tohoto důvodu cestuje do Bodrumu s oblibou bohatá klientela, neboť tady si může užít komfortu a prvotřídních služeb. Mezi nejpopulárnější pláže v oblasti Bodrum patří Bitez, Gumbet a Camel Beach.

I v severní části Egejské rivéry je k nalezení spousta sluncem zalitých pláží s průzračnou vodou v moři. K populárním letoviskům na severu se řadí například Kusadasi. Oblíbené letovisko se může pyšnit hned několika krásnými plážemi. Jedním příkladem za všechny budiž Long Beach, pláž s jemným pískem jižně od Kusadasi. Dalšími plážemi, kde turisté rádi tráví svou last minute dovolenou v této oblasti, jsou Ladies Beach přímo v Kusadasi, Silver Sand Beach nebo Love Beach.

Jen něco přes 10 kilometrů severně od Kusadasi můžete prožít svou last minute dovolenou v Turecku na pláži Pamucak. Dalších 50 kilometrů na sever leží Izmiru, druhé největší turecké město. Pláž Pamucak měří na délku více než 5 kilometrů a její šířka v některých místech překonává i 10 metrů. O kvalitě a čistotě pláže svědčí i skutečnost, že je důležitým hnízdištěm mořských želv.

Výše zmíněné pláže jsou však jen zlomkem míst, kde můžete na Egejské riviéře v Turecku prožít skvělou last minute dovolenou. Každá ze zdejších pláží nabídne svým návštěvníkům jedinečné kouzlo a turistům, hledajícím slunce, moře a odpočinek, přinese nádherné zážitky.

Turecké moře a pláže lákají

Během vaší last minute dovolené na Egejské riviéře na vás čeká spousta možností, jak si pobyt na západě Turecka opravdu užít. K nejoblíbenějším aktivitám se samozřejmě řadí lednošení na plážovém lehátku a koupání v průzračně čistém moři. Oblast Egejské riviéry v mnoha rysech připomíná pobyt na některém z oblíbených řeckých ostrovů. Konec konců ostrovy jako Samos či Kos leží od turecké pevniny jen několik málo kilometrů.

Podél břehů Egejské riviéry, která je svými krásnými plážemi vyhlášená daleko z hranicemi samotného Turecka, se nabízí tolik jedinečných míst ke koupání, že se vám klidně může stát, že se nebudete moci rozhodnou, kde strávit den. Vždyť je tady tolik překrásných míst, jako stvořených k odpočinku a relaxaci pod horkým sluncem.

A pokud patříte k jedincům, kteří se na plážích nudí a odpočinek na lehátku není nic pro ně, pak se můžete těšit na pestrou nabídku vodních a plážových sportů. Egejská riviéra pro ně má skvělé podmínky. Čisté moře láká ke šnorchlování a potápění. Pod hladinou moře můžete proniknout do tajů podmořského světa. Stálý vítr láká na Egejskou riviéru příznivce windsurfingu. A pokud toužíte po adrenalinu, vyzkoušejte třeba paragliding.

Aktivity na pevnině

Moře a pláže Egejské riviéry jsou bezpochyby lákavými místy, ovšem není to to jediné, co může tento turecký region svým návštěvníkům nabídnout. Oblast může být pyšná jak na své přírodní krásy na pevnině, tak i svou bohatou a pestrou historii.

Egejská riviéra je totiž skutečně bohatá na historické a archeologické památky. Udělejte si čas a navštivte původní antickou metropoli Efez, starobylý městský stát Priéné nebo ruinu starověkého města Afrodisias. Město Efez, z něhož už se však do současnosti dochovaly pouze ruiny, kdysi patřilo mezi největší a nejvýznamnější starověké městské státy. Projděte se po ulicemi bývalých obytných čtvrti a poznejte na vlastní oči nejzachovalejší řecké divadlo na světě.

Vydejte se alespoň na krátký výlet do přístavního města Bodrum. Minimálně v případě, že svou last minute dovolenou trávíte v některém z letovisek v jižní části Egejské riviéry. Vydejte se do přístavu, prozkoumejte úzké uličky v jeho starobylém centru, nakupte si na tradičních trzích anebo navštivte slavný hrad sv. Petra z 15. století.

vzdálenější místa

I když neleží přímo na Egejské riviéře, ale asi 200 kilometrů odtud, byla by věčná škoda toto místo nenavštívit. Řeč je pochopitelně o Pamukkale, jedinečného přírodního fenoménu a světozámé lokalitě nedaleko města Denizli. Travertinová jezírka tady vytvářejí unikátní kaskády a jejich oslnivě bílá barva ostře kontrastuje s blankytně modrou vodou.

Mezi letovisky Marmais a Fethiye leží i antický Kaunos, rozkládající se na břehu řeky Dalyan. Tato historická lokalita nabízí turistům mnoho památek včetně hrobek, vytesaných do skály, a ruin antických budov.

Okouzlující příroda

Vedle člověkem vytvořených míst však v okolí Egejské riviéry najdete i nádhernou přírodu, zalesněné hory a v nich zastrčené malebné vesničky. Užijte si procházky po turisticky atraktivních stezkách, anebo podnikněte výlet na horu Babadağ nad zátokou Ölüdeniz a vychutnejte si úžasný výhled na nádhernou okolní krajinu. Objevte na své cestě malebné vesničky s úzkými uličkami, tradičními domky a atmosférou starobylých časů.

Turecká gastronomie

Na dovolené se můžete těšit i na skvělý kulinářský zážitek. Během pobytu v Turecku určitě nevynechejte možnost ochutnat něco z vynikající tradiční kuchyně. Vyzkoušejte taková místní jídla, jako je kebab, předkrmy mezze a sladkou baklavu.

Spousta moderních letovisek na Egejské riviéře nabízí skvělé možnosti nákupů. Najdete tady tradiční trhy s místními předměty, keramikou, kožešinami a módními doplňky. Prozkoumejte místní bazary a nasajte atmosféru orientu.

Dovolená na Egejské riviéře v Turecku je zárukou příjemně stráveného času a slibuje kombinaci plážových radovánek, historie a kultury. A v neposlední řadě i přírodních krás, které stojí za to objevovat a blíže prozkoumat.