Na co si dát pozor

Lákavé slevy

Chtěli byste se vypravit na dovolenou, pořízenou za atraktivní cenu? Líbilo by se vám ušetřit v některých případech až desetitisíce korun a strávit zasloužený čas odpočinku na břehu vyhřátého moře nebo uprostřed působivých hor? Jednou z možností je vypravit se na dovolenou s last minute slevou.

S blížící se hlavní turistickou sezónou se počet last minute nabídek, jejichž cenovka je velice lákavá vzrůstá. Zajímavá cena však může být pro někoho jediným kritériem, podle kterého svou potenciální dovolenou zvažuje. To ale není úplně rozumný přístup. Je pravdou, že početné rodiny mohou nákupem dovolené na poslední chvíli ušetřit značné částky. Cestovní náklady lze snížit o 10% nebo 20% v závislosti na původní ceně zájezdu do zahraničí. Ale jistá dávka obezřetnosti je určitě na místě.

Rozmanitá nabídka výhod

V průběhu sezóny často doprodávají cestovní kanceláře zbytky svých kapacit. A právě tou dobou začínají redukovat prodejní ceny zájezdů z důvodu jejich zatraktivnění pro klienty. Chtějí se tak vyhnout nebo alespoň zredukovat placení storno poplatků svým dodavatelům. V takovém případě startuje last minute sezóna, plná nejrůznějších atraktivních slev.

Slevy na některé produkty jsou někdy poskytovány třeba i formou kapesného v řádu desítek eur. Zájezdy lze pořídit levně i se slevami typu za nákup na Internetu a podobně. Jedno nebo dvě děti mohou doprovázet své rodiče na dovolenou zdarma. Dokonce se dají získat i několikatisícové slevy za odeslaní desetikorunové SMS.

Dokonce se občas nabízí jakési šrotovné v případě, že rodina sešrotuje představu sedět i další turistickou sezónu doma a přece jen se vypraví na dovolenou k moři za sluncem do zahraničí. Koupit letos zájezd na poslední chvíli se přitom dá v poměrně slušném předstihu. Zatímco dříve se formou Last minute prodávaly zájezdy s odjezdem nejvýše za dvacet dnů, v současnosti se takto prodávají zájezdy i více než měsíc před odjezdem.

Sladká odměna

Nesnášíte dělat věci na poslední chvíli? Trápí vás stres? Pokud ano, pravděpodobně patříte mezi většinu lidí, kteří tento typ adrenalinové zábavy příliš nemusí. I ve vašem případě ale platí, že shánění last minute dovolené může být odměněno pobytem v zahraničí za velice příjemnou cenu. Skvělá dovolená za pár babek je určitě odměnou, která stojí za to.

To, co kdysi vzešlo z potřeby cestovních kanceláří prodávat zájezdy s významnou slevou těsně před odletem nebo odjezdem, se stalo jednoznačným fenoménem dnešní doby. A pro mnohé z nás často jediným způsobem, jak strávit slušnou dovolenou. Ovšem jako většina věcí v lidském životě, má i tato mince dvě strany.

Nedílná součást sezóny

Akce po začátku období dovolených obvykle boj cestovních kanceláří o klienty vrcholí. V dnešní době je jednou z hlavních marketingových zbraní prodej zájezdu v režimu last minute. Rezervace dovolené na poslední chvíli jsou až o 20 % levnější než nabídky v katalozích. Otázkou ovšem je zda jsou cenově příznivé nabídky na poslední chvíli výjimkou, nebo se při jejich nákupu objevují tradiční problémy?

Cestovní kanceláře obvykle vypisuji nabídky míst na poslední chvíli na termíny, které už nejsou od určitého data ve standardním prodeji a nabízejí slevy na poslední chvíli. V minulosti se mohlo jednat až o 30-40% původní ceny. V posledních letech se však nabídka last minute zájezdu změnila. I když katalogové ceny cestovek padají a slevy se mohou zdát naprosto jasné, při koupi je třeba se vždy zeptat, kolik stojí zájezd včetně povinných letištních poplatků. Někteří prodejci  totiž do ceny s last minute slevou nezahrnují letištní a palivové příplatky, které zájezd celkově prodražují. Lákavá nabídka se tak může nakonec zdražit o několik tisíc korun.

Stejná služba za méně peněz

Pokud máte pevné nervy a šéfa, který vám den předem podepíše dovolenou, nákupem last minute zájezdu se dají ušetřit nemalé částky. Ovšem V případě nákupu dovolené na poslední chvíli je důležité si uvědomit, že čas hraje daleko důležitější roli než kdy jindy. Pokud tedy najdete zájezd, který vyhovuje vám i vaší peněžence, neváhejte s objednávkou. Nejlepší je předem svolat rodinnou radu a domluvit si případnou rezervaci. Jakmile najdete něco, co odpovídá místu, termínu a ceně dle vašich představ, moc času na rozmýšlení obvykle nezbývá. Jinak by se na cestu vašich snů mohl vydat aktivnější člověk.

Last minute dovolená je pochopitelně nejoblíbenější v letní sezóně. Nezapomínejte na ni ale ani po zbytek roku. Nejen, že si můžete užít třeba zimní lyžařskou dovolenou se skvělou slevou, ale také můžete strávit zajímavý víkend v některé z evropských metropolí.

Vsaďte na velké hráče

V případě výběru last minute dovolené určitě hraje roli pořadatel zájezdu. Velké etablované cestovní kanceláře jsou jistou zárukou že o svou zakoupenou dovolenou nepřijdete. Velké cestovní kanceláře už mají vybudováno jisté renomé a dá se předpokládat, že na rozdíl od malých cestovních kanceláří si tito obři nedovolí riskovat své dobré jméno.

Ale samozřejmě, vše je o lidech. Takže i u malé cestovní kanceláře můžete být s dovolenou na poslední chvíli nadmíru spokojeni. V případě last minute zájezdů buďte zkrátka dvakrát opatrnější. Podívejte se po recenzích, ideálně od přátel. Na stránkách cestovní kanceláře mohou být reference na objednávku. Co si budeme povídat, asi žádná firma si na své vlastní stránky nedá negativní ohlas. A jako vždy a ve všem, i v případě nákupu last minute dovolené platí, že není hloupý ten, kdo se ptá, ale ten, kdo otázku má a nezeptá se. Ptejte se i na sebemenší detaily. Kdo je připraven, není zaskočen.

Označení služeb

Určitě věnujte zvýšenou pozornost označení ubytování. Nemůžete očekávat identické služby od 4-hvězdičkového penzionu a 4-hvězdičkového hotelu. Penziony bývají již ze své podstaty nižší kategorií ubytování než hotely. A tomu logicky odpovídá kvalita nabízených služeb. Typickým případem je rozdíl v nabízeném stravování v hotelu a penzionu. Jde o rozmanitost výběru, množství a další aspekty.

Dalším jevem v případě nákupu dovolené na poslední chvíli bývá ze strany u cestovních kanceláří přesun klientů z původně objednaného hotelu do jiného objektu. Některé cestovní kanceláře si tuto možnost vyměňují ve svých všeobecných podmínkách. Nejedná se zas o takový problém, ovšem pouze v případě že jde o to stejné kvality. Proto je dobré mít ve smlouvě o zájezdu klauzuli jako například ubytování ve 4-hvězdičkovém hotelu.

Dny na cestování

Dalším sporným bodem může být samotné cestování. Pokud se na dovolenou dopravujete letecky, může se stát, že zpět do republiky přiletíte těsně po půlnoci. Tento den se ovšem započítává do délky vašeho zájezdu. Je proto potřeba s touto alternativou počítat. Vyhnete se tak zklamání, že tento den strávíte v letadle a nikoliv na pláži.

Čtěte vše

Stejně jako v jiných situacích, kdy podepisujete nějaké dokumenty, i v případě smlouvy o zájezdu je třeba si pečlivě přečíst veškeré dokumenty. V případě last minute nabídek to platí dvojnásob. Tímto způsobem vyhnete případnému zklamání. Kupříkladu slovní spojené ubytování v hotelu bez uvedení názvu dává cestovní kanceláři široký prostor. Podobně je to třeba i s větičkou cestovní kanceláře si vyhrazuje právo změnit některou ze služeb bez předchozího upozornění.

Vysoká popularita

Uvádí se, že v České republice se 70 % zájezdů prodá v předstihu a na poslední chvíli zbývá asi 30 % z katalogové nabídky. Prodejci mohou jako součást last minute nabízet kompletní sortiment. Ubytování s výhledem na moře, seniorům pokoj bez schodů a rodina s dětmi může strávit dovolenou v klidném hotelu, ze kterého je to na pláž pěšky maximálně pět minut. Za hezké peníze lze zkrátka pořídit takřka všechno. Jen to stojí více úsilí a úspěch není vždy zaručen. I tak se ale dovolená na poslední chvíli těší mezi českými turisty vysoké oblibě.